Waterspoty na lakierze, jak sobie z nimi radzić?
Waterspoty to osady po wyschniętej “twardej wodzie”, które zostają na lakierze samochodu w postaci białych nieestetycznych plam, które szczególnie mocno dają się we znaki posiadaczom aut z ciemnym kolorem lakieru. Z tego artykułu dowiesz się czym są waterspoty, dlaczego powstają, jak ich unikać i jak się ich pozbyć gdy jednak pojawią się na lakierze Twojego samochodu.
Jak powstają waterspoty?
Waterspoty powstają, gdy woda zawierająca minerały, takie jak wapń i magnez, odparowuje, pozostawiając osad mineralny na powierzchni lakieru. Mogą pojawić się po deszczu, spryskaniu karoserii wodą ze zraszacza ogrodowego, a przede wszystkim po jego umyciu.
Czynniki, które przyspieszają pojawianie się water spotów to:
- mycie samochodu w słońcu,
- twarda woda, czyli taka, która zawiera dużą ilość minerałów takich jak wapń czy magnez,
- pozostawianie samochodu do wyschnięcia bez osuszenia.
Jak zapobiegać ich powstawaniu?
Jeżeli nie chcesz mieć problemu z water spotami przestrzegaj kilku zasad:
- Nie myj samochodu w słońcu.
- Po umyciu samochodu natychmiast osusz lakier miękką, czystą szmatką lub ręcznikiem. Doskonale sprawdzi się do tego WORK STUFF MONSTER DRYING TOWEL.
- Jeżeli to możliwe, po umyciu samochodu wypłucz go wodą demineralizowaną.
- Używaj wosków i powłok ochronnych, które ograniczają powstawanie water spotów.
- Woskowanie i nakładanie powłok ochronnych tworzy barierę, która zapobiega przyleganiu minerałów do lakieru.
- Więcej o stosowaniu wosków dowiesz się z tego artykułu
Jak skutecznie usunąć waterspoty?
Nie zawsze uda się uchronić przed powstaniem water spotów. Wystarczy, że tuż po deszczu zaświeci mocne słońce i problem gotowy. Trudno też sobie wyobrazić, że po każdym deszczu biegniemy wycierać samochód (choć znamy i takich Fanów Auta). Co zrobić gdy na Twoim lakierze pojawią się waterspoty? Jakich preparatów użyć, aby nie wniknęły w powierzchnię lakieru?
Jeżeli zadziałasz szybko wystarczą poniższe kroki:
- Umyj dokładnie samochód - wystarczy do tego szampon o neutralnym PH, który wykorzystujesz do standardowego mycia auta np. ADBL Snowball Shampoo.
- Dokładnie osusz auto. Możesz użyć wspomnianego wcześniej WORK STUFF MONSTER DRYING TOWEL.
- Nałóż na lakier preparat do usuwania osadów powstałych w wyniku odparowania wody z zewnętrznych elementów pojazdu SONAX WATERSPOT REMOVER
Jeżeli jednak ślady są nieco starsze, potrzebujesz nieco innych kosmetyków:
- Umyj dokładnie samochód - wykorzystaj do tego kosmetyków samochodowych o kwaśnym PH, które rozpuszczą pozostałe na lakierze osady. Dobrze jest wykorzystać do tego zestaw piana (np. PROELITE CITRIC FOAM) + szampon (ADBL TANGY).
- Dokładnie osusz auto przy użyciu chłonnego, miękkiego ręcznika do osuszania lakieru.
- Na koniec nałóż na lakier preparat do usuwania osadów powstałych w wyniku odparowania wody z zewnętrznych elementów pojazdu SONAX WATERSPOT REMOVER
Pamiętaj!
Nie zwlekaj z usuwaniem water spotów. Jeśli waterspoty pozostaną na lakierze zbyt długo, mogą wniknąć głęboko w powierzchnię, co będzie wymagało mechanicznego polerowania.
Jeżeli masz wątpliwości, który preparat wybrać, napisz do nas. Pomożemy Ci wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania. (info@faniauta.pl)